Vážná hudba - léto 2021 - Zámek Berchtold

Neohodnoceno
14.7.2021 JAROSLAV SVĚCENÝ "VE ZNAMENÍ ARGENTINSKÉHO TANGA"

20.8.2021 JAROSLAV SVĚCENÝ "GALAKONCERT VIVALDI" 

350 Kč
Kategorie: Vstupenky a poukazy

Zvolte variantu

  • 20.8.21 JAROSLAV SVĚCENÝ GALAKONCERT VIVALDI
    350 Kč
  • 14.7.21 JAROSLAV SVĚCENÝ VE ZNAMENÍ TANGA
    350 Kč
 

14.7.2021 OD 19:00

Hudební vydavatelství a koncertní agentura
SUBITON, spol. s r.o.

 

     JAROSLAVA SVĚCENÉHO „IN THE SIGN OF TANGO" (ve znamení tanga)

Emotivní hudba argentinského  hudebního mága ASTORA PIAZZOLLY(1921-1992) se stala leitmotivem alba houslového virtuosa Jaroslava Svěceného, který  ke spolupráci oslovil jednoho z nejlepších českých akordeonistů a bandoneonistů LADISLAVA HORÁKA. Ten je považován za jednoho z průkopníků této hudby v České republice.

Ve 20.století není mnoho autorů, kteří se ještě během svého života dokázali zařadit k nejhranějším skladatelům všech dob a obohatili hudební historii o vlastní originální styl. Astor Piazzolla to dokázal! Tvůrce stylu ,,TANGO NUEVO“ je fenoménem přelomu tisíciletí. Dokázal totiž vyjít z argentinského folklóru a po studiích u slavné Nadii Boulanger na pařížské konzervatoři uměl do nového stylu aplikovat znalosti klasické hudby, včetně baroka až po moderní směry 20.století, jazzu, rocku a dalších žánrů.

Toto CD je vzhledem ke svému nástrojovému obsazení momentálně jediným albem na českém trhu! Kromě Piazzollových skladeb na něm také zní TANGO POUR CLAUDE jeho pokračovatele Richarda Galliana, které je světově proslulé i díky syntéze tanga s francouzským stylem. Jako závěrečný bonus  J.Svěcený s L.Horákem natočili i jedno z nejstarších a nejhranějších tang(1903) vůbec. Jmenuje se EL CHOCLO (Klas kukuřice) a

jeho autorem je Ángel Gregorio Villoldo (1861-1919 ),který patří k zakladatelům tradice tanga v Argentině.

Vydavatelem tohoto alba je hudební vydavatelství a koncertní agentura Subiton,spol. s r.o., což je exkluzivní zástupce Jaroslava Svěceného.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20.8.2021 od 19:00

Galakoncert Vivaldi

       Antonio Vivaldi:
Čtvero ročních dob

 

 

Slavný  houslový virtuos a bezpochyby jeden z největších barokních skladatelů  dokázal vytvořit téměř pět set skladeb pro různé nástroje. Je to skutečně obrovský příspěvek do dějin instrumentálního koncertu. Zajímavé ale je, že pouze  malá část Vivaldiho koncertní tvorby vyšla za jeho života tiskem. Sem patří cyklus op.8 (vydaný r.1725) dedikovaný hraběti Václavu Morzinovi. Na samém počátku této sbírky stojí snad nejznámější a nejoblíbenější Vivaldiho hudba vůbec – Čtvero ročních dob.

S tímto tématem se můžeme setkat již u Vivaldiho starších kolegů, např. v barokní operní tvorbě. Na druhé straně roční období oslavil monumentálním oratoriem také Joseph Haydn. Vivaldi opěvuje nejčistší přírodu, její koloběh a soužití s člověkem čtveřicí houslových barokních koncertů. Všechny mají třívětou stavbu – mezi krajní rychlé věty je posazena pomalá střední část. Tuto formu naplňuje Vivaldi svojí mimořádnou invencí – jasnou melodikou, výrazným rytmickým tepem a především dokonalou zvukomalebností.

Čtyři roční doby mají v této koncertní podobě také svůj pevný konkrétní a velmi bohatý program. Dochovaly se čtyři sonety, které jej vysvětlují a také mnoho upřesňujících poznámek přímo v notovém partu. Projděme tedy stručně jeho obsahem.

Jaro – to je radost nad skončenou zimou, probouzející se příroda, švitoření ptáků, tekoucí potůčky, bublající bystřiny, šumící listí, ale i první prudké bouře.

V létu slyšíme pastýře, malátného horkem, jak kráčí se svým stádem, jeho úzkost a obavy z blížící se bouřky. Ve střední části téměř vše umlká, jenom vzduch se chvěje horkem a vzdáleným duněním hromu. Vypjatý závěr tvoří velkolepý obraz bouře.

Třetí koncert – podzim – líčí scénu vinobraní. Tancem a zpěvem je oslavena bohatá úroda. Spánek opilců ve střední části je v závěru vystřídán představou honu, divokých lovců a štvané zvěře.

Zima vykresluje představu poutníka, chvějícího se mrazem, jeho touhu po klidu a bezpečí v teple domova a v závěru jeho nejistě kráčející postava mizí ve svistu studeného větru.

Cyklus Čtvero ročních dob dodal Vivaldiho koncertům pověst nedostižného vzoru a patří k nejhranějším Vivaldiho dílům vůbec.

 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.